Minden további nélkül! A hitelintézetek nem tesznek különbséget a hagyományos tégla-, illetve könnyűszerkezetes házak között.
A tervezett és épített könnyűszerkezetes ház építőjének ÉME minősítéssel kell rendelkeznie.
A könnyűszerkezetes épületek forgalmazása Magyarországon az érvényben lévő 3/2003. (I.25.) BM-GKM-KvVM és az IKIM együttes rendelet értelmében csak építőipari műszaki (ÉME) engedély beszerzése után lehetséges. Az engedély jelen pillanatban hazánkban az egyetlen, de a legfontosabb építőipari minőségi tanúsítvány, amely az építő cég felkészültségét bizonyítja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy csakis olyan házakra lehet megkapni a lakhatási engedélyt, amelynek építője érvényes ÉME engedéllyel rendelkezik.
Az ÉME engedély meglétéről tehát minden esetben bizonyosodjon meg, még a megrendelést megelőzően!
A technológiai különbségeken kívül elsősorban a szerződésben rögzített fix ár és a gyors felépítés. Ezen kívül nem kell vesződni a különböző szakmák mesterembereivel, nincs csúszás. Esetleges reklamációk esetén megkímélhetjük magunkat a készítők egymásra mutogatása miatti időveszteségtől, idegeskedésektől és veszteségektől.
Gyorsabb ütemben kell fizetni.
Egyes bankok értékbecslői és az ingatlanpiac szakemberei a kőházakat ma még magasabb értéken számolják.
Ismereteink szerint Európában kb. 50 éves múltra tekint vissza a könnyűszerkezetes technológia. Amerikában általában 50-70 évre méretezik az élettartamot, de szakszerű szerkezeti megoldásokkal, kivitelezéssel, minőségellenőrzéssel, karbantartással 100 év az élettartamuk.
Székelyföldön a honfoglalás óta favázas épületeket építenek legtöbbször léc rabicolással és tapasztott falfelülettel. A Tisza mentén 2-300 éves fatemplomok még a mai napig is üzemelnek.
Általában nem igényel karbantartást a ház, de a falburkolatokat és a fa nyílászárókat rendszeresen kezelni kell. Ha az idő során a vakolat tönkremegy, a hagyományos házaknak megfelelően kell eljárni.
A hangok tompítására megoldás a kétrétegű falazat, amely közepén hő- és hangszigetelő anyag helyezkedik el. A külső tér, a lakótér közötti, valamint a lakóterek közötti hangszigetelést biztosítja.
A másik megoldás, ha a szerkezeten belül több, eltérő anyagú és fajsúlyú réteg váltja egymást, mivel ezek között a hangrezgések továbbterjedése csökken.
A faszerkezet, ha helyesen van építve (gipszkarton/gipszrost belső burkolat) és kezelve (tűzvédő kezelés), akkor sokat bír. Ismeretes olyan faszerkezetes csarnok, aminek a vázszerkezetét egy tűzvész után egy az egyben újból felhasználták, mert a szerkezeti keresztmetszet alig 1-2 százaléka károsodott csupán. Vagy említhető a BS esete, ahol annak ellenére alapokig bontották az épületet, hogy gyakorlatilag nem éghető anyagokból épült az egész. Egy családi ház tüzénél elsősorban a berendezés (függönyök, padlószőnyeg, bútorok, műanyag és fa berendezési tárgyak) táplálják a tüzet. Ezek olyan hőterhelést jelentenek a teherhordó szerkezetre, hogy mindenképpen a tűzoltó kezében van az épület sorsa, függetlenül annak anyagától. A nagyobb tűzre sajnos még nincs garantált védelem. Ez viszont a kőházakra is igaz.
Ilyen előfordulhat, bár az általában használt legkorszerűbb műanyagcsövek rendkívül magas nyomásra vannak méretezve, és az illesztéseknél hőkötés van (összeolvasztják). Ha valamilyen oknál fogva mégis folyik a víz, akkor hasonlóan más épületekhez, itt is bontani kell a falat, de javítható. Az átnedvesedett részeket ki kell szárítani ill. pótolni lehet (pl. szigetelő-anyag). Mindez általában egyszerűbb, mint a téglafalnál. A sok helyen alkalmazott OSB igen jól ellenáll a víznek.
Legelterjedtebb megoldás, hogy a falak víz és pára ellen tartós védelmet biztosító vakolatrendszerrel vannak ellátva. Talajvíz ellen az alapozás és a fogadó-szint munkálataiban ugyanolyan gondossággal kell eljárni, mint bármely más épület esetében.
Tapasztalataink egy átlagos 100 m²-es, különleges extrák nélküli ház esetén a következők:
Tervezési folyamat (ügyféltől függ): 1-3 hét;
Önkormányzattól építési engedély beszerzése: 4 hét;
Alapozás (időjárástól is függ): 1-3 hét;
Kulcsrakész kivitelezés (függ a mérettől és az extráktól): 8-16 hét.
A legtöbb építtető első kérdése a kivitelezőtől: Önöknek mennyi a m² áruk? Érthető a kérdés, de mire vonatkozik, hiszen többféle m² létezik?
A legnagyobb probléma az, hogy kevesen elkötelezettek ezen építési technológia mellett, a tömegtájékoztatásban csak elvétve találkozni a tényleges értékeket hangsúlyozó adásokkal, cikkekkel. Ezen a területen komolyabb tudatformálásra lenne szükség. Ausztriában az elmúlt 15 évben 3%-ról 30%-ra nőtt a könnyűszerkezetes épületek aránya. Mi már 6 % -nál járunk!