... hogy egy fából épült ház élettartama akár 400-600 év?
... hogy Magyarországon egyre többen választják ezt az építési módot?
... hogy Ausztriában és Németországban a lakóházak több mint 30%-a fából épül?
... hogy a skandináv emberek a fára esküsznek?
... hogy Amerika, Kanada lakosságának 90%-a könnyű szerkezetes házakban lakik?
... hogy a faépületek hőszigetelése rendkívül jó, és 30-50 % fűtési energiát takarít meg?
... hogy a készházakban lakóknak csökkennek az allergiás panaszaik?
A könnyűszerkezetes házakat, ma még gyakran leszóló hangon faháznak titulálják, és mint a tartósság és minőség rovására tett kompromisszum él a köztudatban. Mindez – szakszerű építés mellett – NEM IGAZ!
Azt mindenki elfogadja, hogy ez a legolcsóbb és leggyorsabb módja a saját otthon kialakításának. Akár 30-50 %-kal is olcsóbb és általában 3-4 hónapos határidőre kulcsrakészen is rendelhető.
Azt azonban még kevesen fogadják el, hogy ezek a házak nem csak a fenti előnyökkel bírnak, de jobbak is! Szakszerű építés mellett ugyanolyan tartósak, mint a téglaház. Léteznek igazán öreg, ma is használt fa szerkezetek, pedig azok építésekor még nem is létezett a modern kémiai faanyagvédelem. Hőszigetelésük nem hogy megközelíti, de minden esetben messze túl is szárnyalja a téglaházakét, és a vékonyabb falak révén azonos alapterületen kb. 5-8 %-kal nagyobb lakófelületet nyerünk. Még a hangszigetelésük is legalább olyan jó, mint a téglaházaknak.
Az olcsóság fő forrása is a gyorsaságban rejlik, hisz tudjuk a munkaerő milyen drága. Másrészt az alapanyag szükséglet könnyebben, pontosabban kalkulálható. Sok gyártó nem is a helyszínen, hanem üzemi körülmények közt végzi a gyártás nagy részét. A kész paneleket viszik csak a helyszínre, ahol pár nap alatt összeszerelik azokat. Tehát fontos kiemelni, hogy itt nem az anyaggal, főleg nem az anyagminőséggel, hanem az – amúgy igen drága – idővel tudunk spórolni.
Minden építkezőnek javasoljuk, hogy csak referenciákkal, megbízható, lehetőleg minősített technológiával bíró kivitelezőt válasszon és ne sajnálja az időt a már megépített házak tulajdonosait megkeresni, tapasztalatot cserélni. Ha így tesznek, biztosan sok örömük lesz családi otthonukban, esetleg hétvégi házukban, és soha nem kívánkoznak vissza a rideg tégla- és beton falak közé.
Talán azon is érdemes elgondolkozni, hogy a könnyűszerkezetes házak – főként a fa szerkezetűek – egy megújuló természetes építőanyagból készülnek. A fa a természet ajándéka. A téglát és a cementet rengeteg energia felhasználásával, a földben mély sebeket ejtve nyerik ki. Ma Európában mindenhol gazdálkodnak a fával, nem rabolják ki a természetet. A kivágottak helyett újakat ültetnek, az erdőállományok nem csökkennek. A fa szerkezetes házak után nem lesznek soha erdőszéli tégla és szemétkupacok, hisz mikor visszakerülnek a természetbe, maguktól lebomlanak.